نینجا-سامورایی

هاکاما چیست ؟

هاکاما فرمدار

هاکاما چیست ؟

هاکاما شلوار چین دار هست که مربوط به سرزمین های شرق آسیا و ژاپن هست .

 

هاکاما

 

هاکاما کدوم بخش از بدن رو میپوشونه؟🎎

شامل پوشش یا لباس مربوط به ناحیه پایین تنه میشه یا اصطلاحا شلوار هست.

 

هاکاما

هاکاما چه شکلی هست؟


هاکاما بصورت شلواری هست که چین داره و فرم استاندارد اون به این صورت هست ، که جلوی آن شش چین داره و البته یکی از چین ها هم پوشانی شده و در نگاه شما پنج چین رو میبیند👍🏻
و پشت هاکاما هم دو چین هست که بطور معمول یکی از چین ها هم پوشانی و پنهان می‌شود که شما در نگاه یک چین مشاهده میکنید.

قسمت بالایِ پشت هاکاما چگونه هست؟


پشت کمر بصورت ذوزنقه ای هست که در آن مواد اولیه ای با جنس ضخیم نیمه خشک استفاده می‌شود که هم هاکاما در جا خودش تنظیم بشه و هم بهتر روی پا بایسته

هاکاما

بند های هاکاما به چه صورت هست؟


هاکاما چهار بند دارد که بند های متصل به جلوی هاکاما بلندتر بوده و بند های متصل به پشت کوتاه تر هستند.
دلیل این تفاوت در اندازه بند ها هم اینه که بند های جلو باید دو دور بزنند به دور کمر تا گره بخورند اما بند های عقب هاکاما صرفا به سمت جلوی شکم رفته و گره می‌خورند.

چرا گشاد است ؟


تعابیر مختلفی درباره این موضوع ارائه شده است که من در اینجا دو موردش رو بهت میگم
1- اولین مورد این هست که بخاطر سرمای زیاد منطقه ژاپن و شرق آسیا، افراد از لباس های گشاد که در آن میزان زیادی پارچه استفاده شده بود، می‌پوشیدند تا در گرمایش بدن کمک کند.
2- دیگر نکته این است که گشاد بودن لباس ها موجب می‌شود در هنگام رزم و مبارزه حریف حرکات ریز و خاص رو نبینه که اصطلاحا اختفا محسوب می‌شود و همچنین لوازم و سلاح های خاص خودشون رو در زیر لباس گشاد پنهان می‌کردند و هیچ اثر خاصی مشخص نبود و این عمل به عبارتی استتار محسوب میشده✅

هاکاما

توسط چه کسانی پوشیده میشده ؟


بعنوان بخشی از لباس های موجود در سرزمین های شرق آسیا، توسط همه اقشار جامعه استفاده می‌شده .ولی با این تفاوت که جنس و کیفیت پارچه و شیوه و کیفیت دوخت اونها باهم فرق داشته و به طوریکه مثلا افراد درباری از پارچه های ابریشمی و نفیس برای تهیه لباس های خود استفاده می‌کردند در حالیکه عموم مردم از پارچه های کتان و معمولی را مورد استفاده برای تهیه لباس های خود قرار میدادند.

برای خانم ها و آقایان تفاوت دارد؟!


طبق تحقیقاتی که بنده داشته ام هاکاما برای خانم ها و آقایان نیز بوده ولی در بخش هایی اشاره شده که فرم هاکاما های مورد استفاده تفاوت هایی داشته ولی توضیح دقیقی از این مطلب به دست نیاوردم🌹 و به عقیده بنده تفاوت اصلی هاکاما های خانم ها و آقایان در ظریف دوزی و ضخامت پارچه های مرد استفاده بوده است .(همینطور که در دنیای امروز نیز البسه آقایان عموما از پارچه های ضخیم تر تولید می‌شود و برای بانوان از پارچه های نازک و نرم تر استفاده می‌شود)

هاکاما

با چه رنگ هایی عموما استفاده میشود ؟


بطور کلی هاکاما یا هر لباس دیگری با همه رنگ های موجود از پارچه تولید می‌شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد اما همانطور که میدانید بعضی اماکن و شرایط نیاز به لباس با رنگ خاص خود دارند بطور مثال در مراسم های مذهبی از رنگ نارنجی یا سفید استفاده می‌شده یا در جشن های شادی از رنگ سفید و طلایی بهره میبردند.

نگهداری از آن چگونه بوده؟


همانطور که در آداب و رسوم کهن شرقی دیده ایم، هر کاری رسوب خاص خود را دارد و نگهداری از هاکاما هم شامل شیوه های خاص شستشو و تا زدن خاص خود هست و همچنین هاکاما در محفظه خاص خود که از چوب ساخته می‌شده قرار گرفته تا فرم کلی خود را حفظ کرده و خراب نشود و از کثیفی ها دور بماند ( شست و شوی آن بخاطر فرمی که دارد سخت هست و معمولا سعی می‌شده تمیز نگهداری شود)

هاکاما

در امروزه


امروزه از این پوشش عموما در ورزش های رزمی که منشا از سنت شرق آسیا و ژاپن دارند استفاده می‌شود .که هر سبک و رشته برای شیوه پوشیدن و گره زدن بند ها و جزئیات ریز آن، دستور العمل خاصی دارد.
که امروزه تقریبا با همان فرم های سنتی تولید می‌شود . مجموعه ما هم در تولید این محصول سنتی پیشقدم هست بطوریکه سه مدل تولید میکند.


مدلهای تولید شده در مجموعه ما شامل:


1 – هاکاما چین دار استادی هست که با پارچه فاستونی دوخت می‌شود و البته با توجه به عقبه و تجربیات بنده، بسیار تغییرات زیادی هر سری دوخت روی آن اعمال شده تا بهترین شکل ایستایی روی بدن را داشته باشد و قابل ذکر هست که هاکاما چین دار استادی وزن متوسط رو به سنگین دارد که به خوبی خود را روی پا می اندازد.

2 – هاکاما فرم دار نوع نیمه حرفه ای یا ارشدی هاکاما هست. که در مجموعه شاهسوند مارکت تولید می‌شود و این هاکاما با پارچه تترون یا کجرا آماده می‌شود و برای افرادی کاربرد دارد که هاکاما با وزن متوسط میخواهند.
و نکته قابل تامل در هاکاما فرم دار این است که در صورت تمایل به گتر کردن پایین محصول، این کار را به راحتی با تهیه یک عدد گتر کشی سی سانتی می‌توان کرد.


3 – هاکاما vip هوشیکو طرح مستری و فوق حرفه ای هست که در مجموعه ما بصورت سفارشی و با شناسنامه تهیه می‌شود و بطور کاملا دقیق طبق سایز های مورد نظر شما دوخت می‌شود.


هاکاما هوشیکو با پارچه لاینن وارداتی تولید شده و از رنگبندی متنوعی برخوردار هست.

هاکاما

در ضمن هاکاما های تولید شده در مجموعه شاهسوند مارکت طبق جدول سایز بندی استاندارد هست. که شامل هفت سایز می‌شود و این سایز هاکاما مناسب برای فرد با قد 100 سانتی متر تا فرد با قد دو متر را در خود جای می‌دهد.

در چه رشته های رزمی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


یک) نینجا یا نینجوتسو

هاکاما


دو) آیکیدو


هاکاما
سه) سامورایی و کنجوتسو و ایایدو و ایای جوتسو


هاکاما

برای جمع آوری و آماده سازی این محتوا حدود یک روز کاری وقت گذاشتم . به امید اینکه تا آخر خونده باشید و از این محتوا استفاده کامل ببرید🌹

ارادتمند شما سنسی شاهسوند

✅کپی و استفاده از این محتوا با ذکر منبع و لینک این صفحه امکان پذیر هست✅

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− شش = 1