سلاح های نینجا

10 استاندارد کاتانا اصلی + مدل‌های تایید شده

انواع شمشیر

کاتانا یکی از چندین مدل شمشیر هست که در فرهنگ و مدارس ژاپنی بعنوان سلاح به خدمت گرفته میشده، شمشیر هایی از جمله نوداچی ، اوداچی ، اُ کاتانا ، چیسا کاتانا ، واکی زاشی ، تانتو ، تاچی ، کوداچی ، آیکو داچی و … از دیگر مدل شمشیر هایی هستند که در دوران مختلف امپراطوری های ژاپنی در مدارس رزمی توسط سامورایی ها و جنگجویان مورد استفاده قرار میگرفته. اما کاتانا به عنوان رایج ترین و با سهولت ترین شمشیر سامورایی تا امروزه به ما و هنرجویان این مکاتب به ارث رسیده.

کاتانا شمشیر سامورایی

عکس تزئینی میباشد.

شمشیر نینجا یا نینجاتو چیست؟👇

به شمشیر نینجا ، نینجاتو گفته میشه. اما چیزی که مشهود و مشخص هست اینکه در قرن معاصر و از طریق فیلم های هالیوودی نینجاتو در انظار افراد قرار گرفته و در واقع نینجا شمشیر خاصی نداشته زیرا فناوری ساخت شمشیر در دسترس عوام نبوده و همینطور مواد مورد نیاز ساخت و تولید شمشیر. همچنین در بحث تکنیک هم نینجا ها به جهت شرایط عملیاتشون بیشتر مایل به استفاده از سلاح های سبک و کوچک و نا متقارن بودند. (سلاح نامتقارن به ابزاری گفته میشه که در واقع برای استفاده دیگری هست مثلا کاما یا داس که کاربرد کشاورزی داشته ولی تکنیک هایی برای جنگ و مبارزه با اون ابداع شده)

شمشیر

 

نکته قابل توجه و مهم درباره کاتانا

این هست که تیغه فولادی ویژه برش و اجرای فرم هست و ضربه و مبارزه دو تیغه فولادی فقط در شرایط جنگ و مبارزه واقعی بوده چونکه تیغه در برخورد لبه به لبه آسیب میبیند و گاهی به دلیل شدت آسیب، امکان تعمیر و بازسازی تیغه میسر نیست پس برای جلوگیری از این مشکل چه گذشته و چه امروزه، تمرین و مبارزه تمرینی با شمشیر چوبی یا بوکن (بوکتو) انجام میشه.

شمشیر های چند هزار دلاری!

بطور کلی در کاتانا های نفیس (چند هزار دلاری) از لحاظ کاربرد، دو مدل وجود داره؛ کاتانا های ویژه برش (کاتانا شینکن) و کاتانا های ویژه اجرای فرم و کاتا (ایایتو) و نکته قابل توجه این هست که مزیت اصلی ایایتو ها وزن کمتر (حدود ۷۰۰ یا ۸۰۰ گرم) و بالانس فنی قوی تر در نتیجه راحتی فرد استفاده کننده در تمرینات با تایم بالا رو داره و مزیت اصلی شینکن ها آلیاژ مقاوم (سختی بالا) و قابلیت تیز شدن تخصصی رو داره که نیاز افراد برای تمرین برش اجسام رو رفع میکنه.

کاتانا

 

نکته قابل ذکر از طرف من این هست که درسته کاتانا های شینکن ویژه برش هستند ولی هر چیزی کاربردی داره یعنی ازشون برای برش گوشت و پوست و استخوان طراحی شده پس توقع برش اجسام غیر متعارف مثلا اجسام فلزی یا غیر معمول رو نباید داشته باشیم! هرچند بهترین یا گران ترین تیغه رو خریداری کرده باشیم.

نکته بعد درباره برش با کاتانا اینه که مثلا همینطور که در رانندگی، ۵۰درصد کار رو وسیله نقلیه انجام داده و ۵۰درصد را راننده انجام میدهد پس در برش هم شمشیر نیمی از ماجرا هست و مهارت و توانایی بدنی فرد استفاده کننده هم نیمه دیگر که هرکدام از این موارد نباشد به طبع اجرای برش خوبی نخواهیم داشت!

برش با کاتانا

 

اندازه کاتانا و دیگر شمشیر های ژاپنی چقدر باید باشه؟

بطور کلی طول سلاح ها بر اساس قد سامورایی یا جنگجو تعیین میشده! بطور مثال طول استاندارد کاتانا برای افراد با قد حدود ۱۶۰ الی ۱۹۰ سانت در بازه ۹۸ الی ۱۰۳ سانت تعریف شده و البته سلیقه و توانایی شخص استفاده کننده هم در این ماجرا دخیل هست که طول کاتانا او چقدر باشد که در هنگام اجرای تکنیک، یک اجرای مناسب داشته باشد. البته که نباید به خودش هم آسیبی برسد. (آسیب بواسطه تیزی تیغه یا کشیدگی در عضلات و تاندون ها)

درباره سایز دیگر شمشیر های ژاپنی‌ میتونم به واکی زاشی اشاره کنم که حدود ۸۰ سانت هست و تانتو که بین ۴۵ تا ۶۰ سانت هست و تاچی که حدود ۱۱۰ سانت هست و اوداچی و نوداچی که شمشیر های بالای ۱۵۰ سانت هستن.
نکته مهم اینجاست که باتوجه به شرایط استفاده از شمشیر طول اون باید انتخاب بشه و اینجور نیست که هرچی شمشیر بزرگتری داشته باشی کاربرد بهتری داشته باشه. چون در بعضی جاها نیاز به سرعت در اجرای تکنیک یا حتی پرتاب هست که این نکته فقط با کوچک بودن شمشیر میسر هست.

سایز ایده آل کاتانا

در اینجا درباره تفاوت کاتاناهای موجود در فروشگاهمون میخوام بگم که بتونی یک انتخاب مناسب داشته باشی با توجه به بودجه و نیازی که داری👌

🔺کاتانا های موجود در فروشگاه ما به چهار دسته از جهت کیفیت و کاربرد و قیمتشون تقسیم میشن👇

یک) تیپ نیمه حرفه ای شامل کاتانا زیرو میشه که از نظر قیمت برای کمترین بودجه طراحی شده و البته باید در نظر داشت که این کاتانا در حد سه تا شش ماه اولیه مناسب تمرین هست و در ادامه با توجه به شرایط فنی موردنیاز فرد استفاده کننده بهتره که مدلهای بالاتر استفاده بشه. (ضمنا مدل زیرو قابلیت تیز شدن نداره)

"<yoastmark

"<yoastmark

جهت خرید کاتانا زیرو کلیک کنید ⭕

+مزایای کـاتـانـا نیمه حرفه ای

 • قیمت بسیار مناسب
 • مناسب تمرین
 • مقرون به صرفه بودن برای شروع

 

+معایب کـاتـانـا نیمه حرفه ای

 • نداشتن قابلیت تیز شدن
 • جنس آلیاژ معمولی تیغه
 • جنس و نوع بافت معمولی
 • درصورت حرفه ای تر شدن باید به مدل بالاتری ارتقا بدید

دو) تیپ حرفه ای و استادی شامل کاتانا های هوما و یوری و کارو میشه که تفاوت این سه در رنگ بند دسته هست. از نظر آلیاژ تیغه و دیگر مشخصات فنی یکسان هستند!
کاتانا های حرفه ای ما ویژه تمرینات رزمی هستند و از نظر بالانس و تعادل فنی از شرایط خوبی برخوردارند. همینطور در برش اجسام تا حدود سختی ۵۰درصد هم کاربرد دارن.  (مثلا بطری آب و میوه هایی مثل هندوانه و سیب و …)
نکته قابل ذکر‌ این هست کاتانا بعنوان ابزار در برش، نیمی از ماجرا هست و توانایی بدنی و تکنیکی فرد هم مهم هست.

"<yoastmark

"<yoastmark

 ⭕ جهت خرید کاتانا هوما کلیک کنید ⭕

 ⭕ جهت خرید کاتانا کارو کلیک کنید ⭕

 ⭕ جهت خرید کاتانا یوری کلیک کنید ⭕

+مزایای کـاتـانـا حرفه ای

 • قیمت مقرون به صرفه
 • ویژه تمرینات رزمی
 • بالانس و تعادل فنی عالی
 • برش اجسام تا حدود 50درصد سختی
 • قابلیت تیز شدن
 • جنس آلیاژ تیغه و بافت دسته خوب
+معایب کـاتـانـا حرفه ای

 • بنظرتون داره؟😁

 

 

 

 

سه) تیپ VIP شامل کاتانا آراشی میشود که در کلیات با تیپ حرفه ای تفاوت های بسیاری دارد، بطور مثال سیستم ساخت تیغه و همینطور جزئیات شمشیر مثل شیوه بافت روی دسته یا روکش غلاف هم متفاوته.
در مجموع باید بگم که کاتانا های تیپ حرفه‌ای (هوما و یوری و کارو) از کاتانا های خوب ما هستند. ولی تیپ VIP همچنان یک سر و گردن بالاتر خواهد بود.

کاتانا

کاتانا آراشی

"<yoastmark

 ⭕ جهت خرید کاتانا آراشی کلیک کنید

+مزایای کـاتـانـا VIP

 • جنس آلیاژ تیغه بسیار عالی
 • بافت روی دسته متراکم با کیفیت بالا
 • قابلیت بالا برای استفاده کلکسیونی
 • بهترین متریال استفاده شده
 • طراحی منحصر بفرد
+معایب کـاتـانـا حرفه ای

 • قیمت بالا

 

 

چهارم) در اینجا کاتانا شینکن یا ویژه برش رو داریم که ضخامت تیغه هشت میل برای اون انتخاب شده تا بتونه در برش های سنگین مقاومت مناسب رو از خودش داشته باشه. (با این شمشیر اجسامی همچون تاتمی های حصیری ویژه تامشیگیری و بامبو هم قابل برش هست.) همچنان تاکید میکنم این مدل ویژه برش هست ولی شخص استفاده کننده نیز باید مهارت کافی داشته باشد.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “10 استاندارد کاتانا اصلی + مدل‌های تایید شده

 1. حسین گفت:

  سلام
  میشه بگید تا 2میلیون بهترین کاتانا کدوم مدل هست؟
  تشکر

  1. درود بر شما
   تا رنج قیمتی 2 میلیون تومن میتونید کاتانا هوما، کارو و یوری رو تهیه کنید
   هر سه مدل یک قیمت دارن و کیفیت ساخت هم کاملا یکسانه، تنها تفاوتشون در رنگ بافت دسته میباشد.
   موفق باشید

 2. علی هاشمی گفت:

  خیلی مطلب جامعی بود برای تصمیم گیری در خرید کمک کرد، متشکرم

  1. بسیار خوشحالیم از این بابت، موفق باشید 🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه × = 6